sobota, Listopad 17

Przasnysz widziany oczami 30-latków – już wkrótce nowa książka Przemysława Prekiela i Łukasza Chrostowskiego

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Takiej książki jeszcze nie było! Przemysław Prekiel zapytał Łukasza Chrostowskiego jak żyje się 30-latkom w Przasnyszu. Temat okazał się tak obszerny, że obaj panowie postanowili napisać o tym książkę. W formule wywiadu rzeki nieco starszy Przemek przepytuje Łukasza na różne tematy. Premiera już w wakacje!

– Spodobał mi się pomysł Przemka, choć pamiętam, że na początku pokiwałem głową ze zdumienia. Kilka tygodni wcześniej był moim gościem w TV Media Przasnysz. Przyszedł i oznajmił, że musimy napisać książkę o tym, jak w Przasnyszu żyje się 30-latkom. Jakie są ich przemyślenia na temat rzeczywistości, która ich otacza. Zgodziłem się. Nie byłem jednak świadomy, że z naszej rozmowy wyjdzie tak obszerna książka, która liczy prawie 200 stron. O samych naszych mieszkańcach mogliśmy dyskutować godzinami. Nawet nie zdajemy sobie sprawy jak wielu przasnyszanin to tacy cisi bohaterowie. Bez nich nasze miasto wyglądałoby zupełnie inaczej. Wielu z Was jest wartością dodaną dla Przasnysza. Uzmysłowiłem to sobie właśnie podczas rozmowy z Przemkiem. – przyznaje Łukasz Chrostowski.

– Bardzo cieszę się, że udało mi się namówić Łukasza na tę książkę. Jest on postacią niebanalną w naszym mieście. Od najmłodszych lat zaangażowany w życie społeczne, kulturalne i sportowe naszego miasta. Jestem pewny, że nie powiedział on jeszcze ostatniego słowa. – dodaje Przemysław Prekiel.

W książce znajdziemy rozdziały: Społeczeństwo, Media, Ludzie, Miasto Przasnysz, czy Polityka. Tematyka jest bardzo obszerna, więc Przemysław Prekiel postanowił podzielić książkę na kilka płaszczyzn. Przemek przez blisko 3 tygodnie codziennie odwiedzał Łukasza w redakcji Media Przasnysz i pijąc kawę obaj panowie rozmawiali o Przasnyszu. Tym współczesnym, ale także o naszym mieście z lat minionych oraz o prognozach na przyszłość. O grafikę do książki zadbali Daniel i Pola Rusiłowicz.

Fragment wstępu:

– Książka to piękna pamiątka na przyszłość. Każdy w Przasnyszu miał 30 lat lub będzie mieć, jeśli tu zostanie. Część z nas ( w tym ja – Łukasz ) właśnie rozpoczęła czwartą dekadę swojego życia. Z tego co się orientuję, nikt do tej pory nie wpadł na pomysł, aby przemyślenia 30-latka, mieszkańca Przasnysza, przelać na papier. Dlatego Twój pomysł ( red. Przemka) – powiem szczerze – zaimponował mi i po pewnym czasie zainteresował. Doszedłem więc do wnioski, że warto. Sam jestem niezwykle ciekaw tego, jak będzie ta perspektywa wyglądała za dziesięć czy dwadzieścia lat. Wrócę z pewnością sam dla siebie po paru latach do tej książki. Następnie po kilkunastu itd. Wówczas będzie możliwość zweryfikować sobie postrzegania Przasnysza i wielu elementów życia w tym mieście. To był kluczowy aspekt. Poza tym byłem bardzo ciekawy jak to jest być rozmówcą w takim wywiadzie rzece. Pomyślałem sobie: „stary, pewnie to jedyna okazja w życiu”. Lepiej coś zrobić, niż żałować latami, że nie przyjąłem tej propozycji. No i … To zawsze ja zadaję pytania i czekam na odpowiedź od moich gości. Podświadomie bardzo mnie ciekawiło, jak to jest być po drugiej stronie. Odnoszę wrażenie, że w Przasnyszu dominuje mit mentalności małego miasta. Ja nie uważam, żeby było aż tak mikroskopijne. Demografia w Przasnyszu się zmienia, ale razem liczymy około 17 tysięcy mieszkańców. Niestety kilka tysięcy mieszka poza Przasnyszem i przyjeżdża tu już tylko okazjonalnie. Cały czas mnie to jakoś podświadomie boli. Nie robimy nic, żeby odwrócić ten trend. Nic. Lata płyną, a Ci, którzy mogą i powinni odmieniać tą sytuację, tworzyć alternatywy, uważają temat za niebyły. Przyjęliśmy to jako pewną normę. Dajemy życie, wychowujemy, dajemy wykształcenie, ciepło rodzinnego domu, piękne wspomnienia, ale „jedź dzieciaku rozwijaj się w dużym mieście, bo tu nie ma perspektyw”. Drażni mnie to, ale wiem, że to bardzo popularne myślenie. Ja się na to nie godzę. Niejednokrotnie spotkałem się z takim stwierdzeniem innych- a co ludzie powiedzą ? Kiedy sam siebie złapałem na myśleniu właśnie w taki sposób „jeśli przyjmę Twoją propozycję to co ludzie powiedzą?”- właśnie na przekór sobie ( lubię tak ) stwierdziłem, że zrobimy tę książkę, jeśli tylko będziesz chciał. Tylko proszę Cię… nie pytaj mnie za wiele o mnie, tylko pytaj o to co myślę na dany temat. Wiesz, czasem słyszę, że robię w tym mieście fajną robotę. Cieszy mnie, że ktoś doceni, że z Łukaszem Dudą robimy telewizję, którą mają może ze cztery inne miasta w tym kraju. Też tworzoną przez pasjonatów, bo przecież takich oddolnych inicjatyw nie robi się dla pieniędzy. To trzeba kochać. To samo było z Radiem Przasnysz – ja razem z Łukaszem Machałowskim w tamtym czasie byliśmy absolutnymi prekursorami lokalnych stacji radiowych w Polsce, jeśli chodzi o internet. I dziś i wtedy mieliśmy problem, bo nie bardzo było od kogo się uczyć. Nikt tego nie robił. Wszystko tworzyliśmy metodą „prób i błędów”…

Książka będzie bezpłatna i będzie można ją dostać w redakcji Media Przasnysz! Planowany nakład wyniesie 500 sztuk.

Mieszkańcy Przasnysza i powiatu przasnyskiego, którzy pojawiają się w naszej rozmowie:

Chrostowski Ryszard
Chrostowska Lidia
Chrostowski Mateusz
Duda Łukasz
Machałowski Łukasz
Siedlecki Bartłomiej
Szmit Katarzyna
Maciejewski Maciej
Osowiecka Sylwia
Gadomski Krzysztof
Kołakowski Piotr
Kowalski Krzysztof
Jeronim Piotr
Granecka Agnieszka
Kowalczyk Mateusz
Osowski Artur
Karolski Marek
Wencław Artur
Tadrzak Paulina
Tubis Maria
Obojska Olga
Trochimiuk Waldemar
Szczepankowski Zenon
Gortat Sławomir
Kosmala Łukasz
Brodowski Jan
Ulatowski Bartłomiej
Sawicki Przemysław
Bandurska Małgorzata
Chmielewski Jan
Borkowski Rafał
Burdach Karolina
Niemiec Angelika
Andrzejewska Justyna
Wierzbicki Kamil
Bardyga Jacek
Milczarski Łukasz
Socha Dorota
Rykowska Ewa
Rusiłowicz Daniel
Bieńkowski Krzysztof
Jakubowski Tomasz
Sobiesiak Małgorzata
Mioduszewska Agnieszka
Robakowska Iwona
Przybysławska Edyta
Zembrzuska Anna
Kowalska Maria
Pachulski Grzegorz
Pszczółkowski Michał
Sobczyński Marcin
Brykała Bogusław
Prejs Alicja
Suchcicka Anna
Sobociński Marcin
Szczepański Maciej
Ostrowski Robert
Bugaj Katarzyna
Jaśkiewicz Michał
Obrębska Anna
Daszkiewicz Łukasz
Cychowski Łukasz
Szlachetka Monika
Kaszubowski Piotr
Krzyżewski Waldemar
Nachtygal Anna
Sławski Dariusz
Telechowski Łukasz
Wasiłowska Katarzyna
Walasek Justyna
Krynicki Lucjan
Krynicki Bartosz
Herubiński Grzegorz
Płoska-Berk Beata
Dęby Justyna
Tubis-Flak Małgorzata
Kawiecka Justyna
Bandurski Krzysztof
Beker Anna
Miecznikowski Andrzej
Łukasiak Ewa
Misiak Katarzyna
Król Magdalena
Dobrzyński Kamil
Sekuna Anna
Sekuna Ewelina
Sekuna Magdalena
Marcińczyk Aleksandra
Marcińczyk Katarzyna
Sztuc Zbigniew
Radomski Bartosz
Gutowski Mariusz
Postek Bogusław
Łada Tadeusz
Szczepański Krzysztof
Łada Paweł
Kaputyan Edyta
Łada Zuzanna
Ulatowski Łukasz
Ulatowska Karolina
Szczepankowska Joanna
Wróblewska Grażyna
Trochimiuk Radosław
Trochimiuk Joanna
Kaczorek Jolanta
Gwardys Robert
Wojda Zenon
Szczepankowska Beata
Zdziarski Zdzisław
Kmoch Maria Weronika
Waleszczak Radosław
Wiśnicki Michał
Lendzion Zenon
Gajewski Krzysztof
Nachtygal Janusz
Maćkowska Joanna
Zyra Daniel
Zyra Karol
Prusik Tomasz
Politowski Marcin
Politowski Hubert
Witka Robert
Zagroba Wiesław
Olszak Lidia

i inni…

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Komentarze z Facebook`a