Pułapki w ubezpieczeniach AC – na co uważać i co należy wiedzieć

W wielu umowach ukryte są haczyki pozwalające ubezpieczycielom w przypadku szkody zaniżać wysokość odszkodowania albo wcale go nie wypłacić. W przypadku polis OC warunki obowiązkowego ubezpieczenia precyzyjnie określa prawo, natomiast w dobrowolnych umowach (a taką jest AC) ubezpieczyciele mają duże pole manewru, a Ogólne Warunki Ubezpieczenia ( OWU) poszczególnych firm mogą się od siebie różnić. Trzeba jednak pamiętać że żadna, nawet najlepsza polisa autocasco nie zapewnia ochrony w każdej sytuacji. 

fot. Krzysztof Paliński

Szkoda umyślna, rażące niedbalstwo oraz jazda pod wpływem alkoholu– musimy mieć świadomość, że nasze zaniedbania mogą być dla ubezpieczyciela wystarczającą podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania. Jeśli podczas kradzieży okaże się, że w aucie zostawiliśmy kluczyki lub dokumenty pojazdu to ubezpieczyciel nie wypłaci pieniędzy.
Rażące niedbalstwo to termin bardzo szeroki i niezrozumiały. Firmy określają je jako „postępowanie, które doprowadziło do powstania szkody i było działaniem powszechnie uznawanym za nieakceptowalne lub wręcz głupie”. Przykładem może być sytuacja gdy nie zaciągniemy hamulca ręcznego a nasz samochód zjedzie z miejsca parkowania i rozbije się.
Nie możemy oczekiwać też żadnej finansowej rekompensaty za szkody powstałe pod wpływem alkoholu.

Szkoda na linii najbliższej rodziny – w sytuacji gdy oboje małżonkowie maja samochody z wykupionym AC i dojdzie między nimi do szkody ( np. żona zarysowała samochód męża wyjeżdżając z garażu) to nie obejmie tego zakres ubezpieczenia AC ani nawet OC.

Opóźnienie w płatności – jest to szczególnie ważny moment jeśli za ubezpieczenie AC płacimy w ratach. Należy pamiętać aby pieniądze były na koncie ubezpieczyciela przed upływem daty płatności raty. Jeśli nie dotrzymamy terminu płatności nawet o jeden dzień i właśnie tego dnia zdarzy nam się wypadek, ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania tłumacząc się wygaśnięciem odpowiedzialności.

Jazda niezgodnie z przepisami – oprócz sytuacji gdy ubezpieczyciel nie chce nam wypłacić pieniędzy, mają miejsce również sytuacje gdy firmy ubezpieczeniowe zaniżają wartość wypłacanego odszkodowania. Jeśli wypadek zostanie spowodowany przy niedozwolonej prędkości w danym miejscu lub np. po niezastosowaniu się do znaku „STOP” lub podczas rozmowy telefonicznej bez zestawu głośnomówiącego, prawie wszyscy ubezpieczyciele zaniżą nam wartość odszkodowania o 20-30%.

Młody kierowca – jeśli szkoda zostanie spowodowana przez młodego kierowcę, którego nie zgłosiliśmy do ubezpieczenia, odszkodowanie będzie mniejsze. Niektóre firmy potrącają konkretne kwoty, a inne określony procent odszkodowania.

Eksploatacja, awarie i problemy techniczne – polisa AC ma chronić w wypadku zniszczeń i uszkodzeń samochodu, które są konsekwencją kolizji, wandalizmu czy działaniem sił przyrody (np. kolizja ze zwierzęciem, spadająca z drzewa gałąź, grad ). W związku z tym problemy eksploatacyjne, wady techniczne czy inne awarie nie są objęte ochroną ubezpieczeniową.

Wojny i działania terrorystyczne – ubezpieczyciel na pewno odmówi wypłaty odszkodowania za szkodę powstałą na terytorium objętym wojną, podczas protestów czy strajków, a także w wyniku działań terrorystycznych.

Monika Stypułkowska

Powiązane posty