Czy Rada Miasta zakaże nocnej sprzedaży alkoholu w Przasnyszu?

Jak dowiadujemy się z zapowiedzi najbliższej sesji Rady Miasta Przasnysz, która odbędzie się 26 lipca o godz.13:00, radni będą dyskutować nad ustaleniem na terenie Przasnysza ograniczenia w godzinach nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży.

Być może już wkrótce na terenie całego miasta nie będzie można kupić alkoholu w sklepach w godzinach 22:00 – 6:00. Informacja „poza miejscem sprzedaży” oznacza jednak, że taki zakaz nie będzie obowiązywał w lokalach gastronomicznych. Na tej samej sesji Rady Miasta radni zajmą się ustaleniem maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży oraz przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży.

Do tej pory nocy zakaz alkoholu wprowadzono zaledwie w kilku miastach w Polsce m.in. Bytomiu, Wronkach, Kartuzach, Piotrkowie Trybunalskim, czy Zielonce. W Radomiu radni taką uchwałę odrzucili. W Poznaniu i Katowicach zakaz obowiązuje obszarowo (tylko na Starym Mieście). Zakaz nocnej sprzedaży alkoholu obowiązuje tam zarówno w sklepach jak i na stacjach benzynowych na terenie miast. We wszystkich z nich władze tłumaczyły wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych względami bezpieczeństwa dla mieszkańców. W Bytomiu jednym z głównych powodów wprowadzenia zakazu był hałas na starówce oraz problem z nietrzeźwością bezdomnych mieszkańców. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że do tej pory w dużej mierze to jednak duże miasta ( powyżej 30 tys ) wprowadzały nocny zakaz sprzedaży alkoholu. Przasnysz jeśli dołączy do grona tych miast – będzie jednym z najmniejszych pod względem ilości mieszkańców ( jeśli nie najmniejszym). Ustawa nie określa dokładnie godzin, w których zakaz może zostać wprowadzony. Należy to do kompetencji Rady Miasta. W Tarnowie taki zakaz obowiązuje np. pomiędzy godz.00:00, a 6:00 rano.

W Przasnyszu obecnie działa co najmniej sześć sklepów, które prowadzi całodobową sprzedaż alkoholu oraz cztery całodobowe stacje benzynowe. Wprowadzenie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu spowoduje duże zmiany zwłaszcza dla małych przedsiębiorców, którzy prowadzą swoje sklepy w Przasnyszu.

Przypomnijmy:

Pod koniec stycznia prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Pozwala ona samorządom na wprowadzenie zakazu handlu alkoholem od godz. 22-6. Dotyczy to wszystkich punktów handlowych, wyłączona z tego jest gastronomia, jeśli trunek jest spożywany na miejscu. Ustawa wprowadza też ogólny zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych, choć można wprowadzić wyjątki.

Łukasz Chrostowski

fot.Pixabay

 

Powiązane posty