I Gminny Festiwal Poezji Śpiewanej „Bibliotekos”

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Chorzelach po raz pierwszy zorganizowała Festiwal, a dokładnie I Gminny Festiwal Poezji Śpiewanej „Bibliotekos”. Poezja śpiewana – pojemny i nieprecyzyjnie określony gatunek słowno-muzyczny, w którym utwory składają się z tekstu poetyckiego, który w zamierzeniu twórcy nie był przeznaczony do śpiewu, oraz skomponowanej specjalnie do utworu muzyki. Najczęściej są to kompozycje o charakterze ballady, głębokiej treści, wyszukanej, często delikatnej melodii oraz skromnej aranżacji (zwykle na gitarę lub fortepian).


Poezja śpiewana często mylona jest z piosenką poetycką, która jest utworem z tekstem pisanym na zamówienie wykonawcy. Celem imprezy było rozwijanie zainteresowań uczniów poezją, w szczególności poezją śpiewaną, popularyzowanie wykonawców poezji śpiewanej i ich repertuaru wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijanie wokalnych uzdolnień młodzieży. Nad prawidłowym i sprawiedliwym przebiegiem konkursu czuwało czteroosobowe jury, w składzie: Jolanta Drejka, Zbigniew Borowski, Marianna Topa i Dorota Kowalska.
Jako pierwsi swoje umiejętności zaprezentowali soliści ze szkół podstawowych naszej gminy, klasy IV-VI szkoły podstawowej, czyli pierwsza kategoria. Później przyszła kolej na drugą kategorią, a mianowicie gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Repertuar konkursowy był bardzo zróżnicowany. Wszyscy artyści zaprezentowali się wspaniale. Publiczność nagradzała każdy występ gromkimi brawami. Po przerwie ogłoszono wyniki, które były następujące:
Laureaci I Gminnego Festiwalu Poezji Śpiewanej „Bibliotekos” 
w kategorii „I DZIECI” (klasy IV-VI szkoły podstawowej):
I miejsca – Patrycja Sędrowska (Publiczna Szkoła Podstawowa w Pościeniu Wsi)
II miejsce – Aleksandra Piórkowska (Zespół Szkół w Krzynowłodze Wielkiej)
III miejsce – Zuzanna Rosa (Zespół Szkół w Zarębach)
w kategorii „II MŁODZIEŻ” (gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne):
I miejsce – Aleksandra Jeziorek (Publiczne Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Chorzelach)
II miejsce – Zuzanna Paras (Publiczne Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Chorzelach)
III miejsce – Wiktoria Grabowska (Publiczne Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Chorzelach)
Laureaci festiwalu otrzymali dyplomy, nagrody książkowe oraz nagrody specjalne ufundowane przez organizatora – MGBP w Chorzelach. Były również dyplomy i nagrody pocieszenia dla wszystkich uczestników festiwalu oraz podziękowania i drobne upominki dla członków komisji konkursowej. Zarówno w pierwszej, jak i drugiej kategorii swoją obecnością zaszczyciła nas zaproszona Burmistrza Miasta i Gminy Chorzele –  Beata Szczepankowska.
Laureatom serdecznie gratulujemy!!!

Powiązane posty