Pożar w Szpitalu Powiatowym w Przasnyszu – ćwiczenia ewakuacyjne

W dniu 4 grudnia br. około godz. 10:00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Przasnyszu wpłynęło zgłoszenie z monitoringu przeciwpożarowego o pożarze w Szpitalu Powiatowym w Przasnyszu. Natychmiast na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane zastępy Straży Pożarnej.

Po przybyciu na miejsce okazało się, że ewakuacja z zagrożonego oddziału już trwa. Kierujący Działaniami Ratowniczymi otrzymał informację od Dyrektora Szpitala o miejscu wystąpienia pożaru i liczbie ewakuowanych osób.

Strażacy przystąpili do akcji gaśniczej i przeszukali zadymione piętro w celu wykluczenia obecności osób poszkodowanych. W zadymionej strefie nie było już żadnych osób. Do symulowanego pożaru doszło na pierwszym piętrze w pomieszczeniach administracyjno-biurowych w skutek zwarcia instalacji elektrycznej w kuchence mikrofalowej. Ogień zajął mikrofalówkę, następnie szafki i wyposażenie wnętrza.

Na szczęście były to tylko ćwiczenia mające na celu wypracowanie prawidłowych nawyków, przypomnienie obowiązujących procedur oraz ulepszenie współpracy pomiędzy personelem szpitala a strażakami. Dla strażaków z przasnyskiej komendy ćwiczenia były również okazją do zapoznania się z obiektem, drogami dojazdowymi do poszczególnych części szpitala oraz planem szpitalnych budynków.

Akcja ratownicza w szpitalu jest bardzo trudna, bo większość z ratowanych to pacjenci, osoby chore, których ewakuacja jest bardziej skomplikowana.

Po ćwiczeniach odbyło się spotkanie robocze strażaków z dyrekcją szpitala oraz pracownikami odpowiedzialnymi za BHP i Ochronę Przeciwpożarową, na którym omówiono działania i wyciągnięto wnioski w celu ulepszenia procesu ewakuacji, a tym samym poprawę bezpieczeństwa pacjentów i  personelu.

Powiązane posty

Zostaw komentarz