Przysięga „Terytorialsów” z północnego Mazowsza

W niedzielę, 15 lipca 2018 roku, o godzinie 13:00 w Ostrołęce słowa roty przysięgi wojskowej wypowie ok 200 żołnierzy Północnego Mazowsza. Będzie to już trzecie zaprzysiężenie żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w 5. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ostrołęce, Terytorialsi Mazowieckiej Brygady wypowiedzą słowa roty przysięgi. Uroczystość będzie zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego, które rozpoczęło się 30 czerwca. W ciągu szesnastu dni spędzonych na poligonie, kandydaci poznają podstawy wyszkolenia żołnierza lekkiej piechoty. Końcowym etapem szkolenia jest tzw. „Pętla taktyczna” czyli egzamin weryfikujący zdobytą wiedzę i umiejętności.

Składającym przysięgę towarzyszyć będą najbliżsi, żony, mężowie, sympatie oraz ich koledzy, którzy od 08 lipca 2018 roku równolegle realizują 8-dniowe szkolenie wyrównawcze, przeznaczone dla żołnierz rezerwy.

Po przysiędze żołnierze pochodzący z powiatu ostrołęckiego oraz wyszkowskiego zasilą szeregi batalionu w Komorowie. Mieszkańcy powiatu siedleckiego i mińskiego służbę będą odbywać w siedleckim batalionie natomiast batalion dyslokowany w Ciechanowie uzupełnią Terytorialsi z powiatu ciechanowskiego oraz ochotnicy pochodzący z rejonu Warszawa Praga i Warszawa Śródmieście.

***

5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”, powstała w ramach II etapu formowania WOT, jest jedną
z dwóch Brygad OT na terenie województwa Mazowieckiego. W jej skład wchodzą
4 bataliony lekkiej piechoty, dyslokowane w 4 rejonach północnego Mazowsza:
w Ciechanowie, Komorowie, w Siedlcach i w Zegrzu (w trakcie formowania). Dowódcą 5. Mazowieckiej Brygady jest płk dypl. Andrzej Wasielewski. Brygada ta, przeznaczona jest do ochrony niepodległości państwa, niepodzielności jego terytorium oraz zapewnienia jego bezpieczeństwa, a także do realizacji zadań wsparcia zarządzania kryzysowego w stałym rejonie odpowiedzialności.

Obecnie 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej liczy już prawie 1000 żołnierzy.

Aneta SZCZEPANIAK

Rzecznik prasowy

5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Tel. 531 068 530

ane.szczepaniak@ron.mil.pl

www.terytorialsi.mil.pl

FB: Wojska-Obrony-Terytorialnej

TT: @terytorialsi

„Zawsze gotowi, zawsze blisko!”

Powiązane posty