Szkolą się kolejni „Terytorialsi”

30 czerwca ponad 200 ochotników WOT rozpoczęło 16 dniowe szkolenie podstawowe. To trzecie szkolenie tego typu, przeprowadzone w 5. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Podczas szkolenia, na poligonie w Bemowie Piskim, Terytorialsi uczą się topografii, udzielania pierwszej pomocy, poznają zasady zachowania na polu walki. Priorytetem jest jednak szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Podsumowaniem szkolenia będzie tzw. „pętla taktyczna” stanowiąca nie tylko pierwszy poważny sprawdzian efektów szkolenia, lecz również przepustkę do dalszych etapów służby w WOT. Zwieńczeniem intensywnego szkolenia jest uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się 15 lipca na Stadionie Miejskim
w Ostrołęce.

Szkolenie podstawowe w WOT

Przeznaczone jest dla ochotników w wieku od 18-55 roku życia, którzy wcześniej nie mieli styczności z wojskiem. Ma charakter modułowy i obejmuje szereg obszarów stanowiących podstawę wykorzystywaną w późniejszych etapach szkolenia. Rdzeń stanowi oczywiście szkolenie bojowe.

8 lipca, do żołnierzy odbywających szkolenie podstawowe, dołączą żołnierze rezerwy, którzy rozpoczną, trwające 8 dni, szkolenie wyrównawcze. Przeznaczone jest ono dla żołnierzy rezerwy, a więc tych, którzy już byli w wojsku i wstąpili w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej. Są one realizowane wyłącznie w trybie weekendowym
i obejmują cztery 2-dniowe szkolenia (łącznie 8 dni). Odbywają się one blisko miejsca zamieszkania, co pozwala pogodzić służbę w wojsku z życiem zawodowym i rodzinnym.

Po zakończeniu tych ćwiczeń, obie grupy żołnierzy spotykają się razem, aby szkolić się w systemie rotacyjnym w ramach tzw. „wspaniałych dwunastek”, czyli sekcji lekkiej piechoty.

Szkolenie podstawowe i wyrównawcze otwierają 3-letni cykl szkoleń w ramach WOT. W pierwszym roku odbywają się szkolenia indywidualne o charakterze ogólnowojskowym. W drugim roku szkolenia specjalistyczne w zakresie konkretnej funkcji w pododdziale np. saper, medyk, strzelec wyborowy itp. Trzeci rok, to szkolenia zgrywające pododdziały. W sumie, w ciągu trzech lat, wszyscy żołnierze OT muszą zaliczyć ponad 124 dni szkoleniowych. Doskonalenie specjalistów, np. strzelców wyborowych, to kolejnych kilkadziesiąt dni. Ponadto każdy żołnierz pełniący Terytorialną Służbę Wojskową musi przejść obowiązkowe, 2-tygodniowe ćwiczenia w wybranych ośrodkach szkolenia poligonowego w kraju.

PROCES SZKOLENIA ŻOŁNIERZY OT

Żołnierze z okolic Wyszkowa i Ostrołęki zasilą szeregi batalionu, który obecnie jest formowany w Komorowie, natomiast batalion stacjonujący w Ciechanowie zostanie dokompletowany z ochotników pochodzących z rejonów odpowiedzialności WKU Ciechanów, Warszawa Praga i Warszawa Śródmieście, a istniejący już od stycznia 2018 r., batalion w Siedlcach, zostanie powiększony o żołnierzy OT mieszkujących w rejonie Siedlec i Mińska Mazowieckiego.

WOT na Mazowszu

5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza powstała w ramach II etapu formowania WOT, jest jedną z dwóch Brygad OT na terenie województwa Mazowieckiego. W jej skład wchodzą 4 bataliony lekkiej piechoty, dyslokowane w 4 rejonach północnego Mazowsza: w Ciechanowie, Komorowie, w Siedlcach i w Zegrzu (w trakcie formowania). Dowódcą 5. Mazowieckiej Brygady jest płk dypl. Andrzej Wasielewski. Brygada ta, przeznaczona jest do ochrony niepodległości państwa, niepodzielności jego terytorium oraz zapewnienia jego bezpieczeństwa, a także do realizacji zadań wsparcia zarządzania kryzysowego
w stałym rejonie odpowiedzialności.

Obecnie 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej liczy już prawie 1000 żołnierzy OT.

Aneta SZCZEPANIAK

Rzecznik prasowy

5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Tel. 531 068 530

ane.szczepaniak@ron.mil.pl

www.terytorialsi.mil.pl

FB: Wojska-Obrony-Terytorialnej

TT: @terytorialsi

„Zawsze gotowi, zawsze blisko!”

fot: terytorialsi.wp.mil.pl/

Powiązane posty