Sztafeta Rowerowa Osób Niepełnosprawnych z okazji 100 lecia Odzyskania Niepodległości Polski

„11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata” – czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jak podkreślono w dokumencie, to dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby. „Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin” – głosi uchwała. Sejm wyraził też nadzieję, że wzorem Ojców Niepodległości – Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego – Polacy porzucą spory, by wspólnie świętować ten radosny Jubileusz w jedności i pojednaniu.

źródło tekstu/ ilustracja „Flaga II Rzeczypospolitej z herbem państwowym”-domena publiczna

100 lecie odzyskania niepodległości jest świętem które każdy powinien przeżyć świętując i celebrując je na własny sposób. Naszą inicjatywą jest obchodzenie owego doniosłego święta poprzez uczestnictwo osób niepełnosprawnych w sztafecie rowerowej o długości 100 km. Mimo chorób i ułomności osoby niepełnosprawne chcą pokazać, że wolność Polski jest dla nich bardzo ważna. Przasnyscy mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej przy ul. Ruda w Przasnyszu poprzez udział w owej sztafecie rowerowej pragną złożyć swój niewielki trud i poświęcenie tym dzielnym osobą, które niezłomnie i z narażeniem życia pokonali wszystkie trudności i stworzyli nam miejsce do godnego funkcjonowania i życia.

Sztafeta odbyła się 8 października w powiecie przasnyskim

Cała trasa została podzielona na dziesięć jednakowych odcinków o długości dziesięciu kilometrów. Uczestnicy po przejechaniu danego odcinka przekazywali następnym uczestnikom flagę po czym kontynuowali sztafetę. 

 

 

Powiązane posty