Uwaga dziś na pogodę! Będzie lało i grzmiało

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty pierwszego i drugiego stopnia przed upałem. Niebezpieczne będą również burze, miejscami z gradem.

Alerty drugiego stopnia dotyczą województw: podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, mazowieckiego i powiatu żywieckiego w województwie śląskim. Burzom będą towarzyszyć opady deszczu rzędu 30-40, a lokalnie do 50-60 litrów deszczu na metr kwadratowy i wiatr o porywach do 100-115 kilometrów na godzinę. Miejscami możliwy grad.

Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 12.00 w piątek 10 sierpnia do północy.

Ostrzeżenie drugiego stopnia mówi o tym, że „przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych”.

źródło: UM Przasnysz

Powiązane posty