W LO im. KEN – debata po oxfordzku

Kolejna debata oksfordzka, która odbyła się w murach LO im.KEN  w Przasnyszu, ponownie przyniosła dużo emocji, ale przede wszystkim udowodniła, że nasi uczniowie potrafią rozmawiać nawet o tak trudnych sprawach jak polityka.

Druga licealna debata oksfordzka była poświęcona problemom polskiej demokracji. Młodzież naszej szkoły – podzielona na dwie drużyny o przeciwstawnych poglądach – podjęła dyskusję na bardzo ważne tematy związane ze współczesnym stanem demokracji w Polsce. Nie zabrakło trudnych pytań, m.in. o media, prawa i wolności obywatelskie, edukację czy kwestie związane z Trybunałem Konstytucyjnym. Co jednak ważne, debata odbywała się z pełnym poszanowaniem racji przeciwnych stron.

Dwugodzinne spotkanie, które odbyło się 10 kwietnia, udowodniło, że wiedza naszych młodych obywateli na temat obecnej sytuacji państwa polskiego jest bardzo duża. Wszyscy wykazali się ogromną znajomością tematu i umiejętnością argumentowania własnego zdania oraz kulturalnej dyskusji z przeciwnikiem. Potwierdził to m.in. pan Robert Gwardys, przedstawiciel na teren Przasnysza posła Marka Jakubiaka ze Stowarzyszenia Kukiz’15. Złożył on na ręce dyrektora naszego LO, Radosława Waleszczaka, podziękowania za zaproszenie – i gratulacje za poziom prowadzonej dyskusji.

Mamy nadzieję, że debaty oksfordzkie staną się dobra tradycją naszej szkoły. I wcale nie muszą być domeną uczniów z klas humanistycznych. Podczas kwietniowej debaty udowodnił to reprezentant klasy matematyczno-fizycznej, który aktywnie brał udział w dyskusji. To dobrze wróży podobnym wystąpieniom – nie wątpimy bowiem, że takie będą miały miejsce w przyszłości.

Małgorzata Bobrowska-Ostaszewska

Powiązane posty