W niedzielę wybierzemy nowy samorząd!

21 października Polacy w całym kraju wybiorą nowe władze samorządowe. W naszym powiecie każdy z wyborców otrzyma cztery karty do głosowania. Wybierzemy: radnych miejskich/gminnych, radnych powiatowych, radnych sejmiku wojewódzkiego oraz burmistrza miasta lub wójta gminy. Przez wielu uważane za najważniejsze – wybory samorządowe. Kolejne dopiero za 5 lat.

Redakcja Media Przasnysz namawia wszystkich mieszkańców w powiecie przasnyskim aby wzięli udział w niedzielnym głosowaniu. Frekwencja w naszym regionie zazwyczaj wynosi około 50%, choć są gminy (jak Chorzele, czy Krzynowłoga Mała), gdzie od lat jest zdecydowanie wyższa. Pokażmy całej Polsce, że w naszym powiecie, mieszkańcy poprzez swoje czynne prawo wyborcze aktywnie uczestniczą w życiu społecznym regionu. To bardzo ważne wybory! Mają bezpośredni wpływ na nasze codzienne życie. Wybierzemy swoich przedstawicieli, którzy będą reprezentować nas aż do 2023 roku. To pół dekady!

Te wybory są wyjątkowe chociażby ze względu na liczby. W Przasnyszu na urząd burmistrza miasta kandyduje rekordowo aż siedmiu kandydatów. O miano radnego miejskiego (15 jednomandatowych miejsc) zabiega aż 99 kandydatów. Do Rady Powiatu swoje listy wystawiły (taki jak cztery lata temu) cztery komitety wyborcze: KW Prawo i Sprawiedliwość, KW Polskie Stronnictwo Ludowe, KWW Porozumienie Ponad Podziałami i KWW Mieszkańcy z Regionu. Każdy z nich liczy na dobry wynik wyborczy.

Przypomnijmy zasady głosowania:

Burmistrz/Wójt – Spośród wszystkich kandydatów na liście wyborczej wybieramy tylko jednego, na którego oddajemy swój głos. Jeśli na liście będzie więcej niż jedno wskazanie – głos będzie nieważny. Jeśli 21 października któryś z kandydatów otrzyma ponad 50% głosów zostanie burmistrzem miasta/wójtem gminy. Jeśli tak się nie stanie, wtedy 4 listopada ponownie pójdziemy na wybory, gdzie spośród dwóch kandydatów, którzy uzyskali najlepszy wynik 21 października – wybierzemy burmistrza miasta/wójta gminy. Wygra ten, który zdobędzie więcej głosów.

Rada Miasta – Przasnysz podzielony jest na 15 jednomandatowych okręgów wyborczych. Oznacza to, że radnym miejskim zostanie ta osoba, który 21 października zdobędzie najwięcej głosów spośród wszystkich kandydatów na liście wyborczej. Można głosować tylko na jednego kandydata, aby głos był ważny.

Rada Powiatu – Wybory są proporcjonalne. Oznacza to, że radnym powiatowym zostanie ta osoba/osoby, która zrobi najlepszy wynik indywidualny na swojej własnej liście wyborczej oraz owa lista zrobi wynik uprawnijący do wzięcia udziału w podziale mandatów. W Przasnyszu najprawdopodobniej będzie to około 800 głosów „na daną listę”. Wszystkie cztery komitety wystawiły komplet swoich kandydatów, czyli 7 osób. To właśnie ta „lista” drużynowo musi zrobić około 800 głosów, aby uzyskać jeden mandat. Więcej niż jeden otrzymają te komitety, które podwoją lub potroją wynik ostatniego komitetu, który weźmie udział w podziale mandatów na danym terenie. Wybory proporcjonalne to nie tylko rywalizacja pomiędzy komitetami, ale także na wewnętrznych listach. Jeśli np. komitetowi będzie w podziale przysługiwał jeden mandat, to otrzyma go osoba, która na danej liście uzyskała najlepszy wynik indywidualny. Kluczowy jednak w tych wyborach jest wynik zespołowy całej listy wyborczej w danym terenie. Ważna informacja! Starostę przasnyskiego wybiera między sobą 17-osobowa nowa Rada Powiatu. Starostą zostanie ta osoba, która zgromadzi 9 -sobową większość w radzie. Kodeks wyborczy nie przewiduje (i nigdy nie przewidywał) bezpośrednich wyborów na starostę. Głos będzie ważny jeśli oddamy go na kandydata tylko na jednej liście wyborczej.

Sejmik Wojewódzki – Także wybory bezpośrednie. System wyboru bardzo zbliżony do wyborów do Rady Powiatu.

21 października (niedziala) idźmy na wybory! Lokale wyborcze będą czynne od 7:00 do 21:00.

Redakcja Media Przasnysz

Powiązane posty