Żłobek i przedszkola miejskie w Przasnyszu za darmo!

Bezpłatne miejsca w miejskich przedszkolach – to efekt uchwały podjętej przez radnych Rady Miejskiej w kwietniu tego roku. 26 lipca radni przyjęli kolejne udogodnienie dla rodziców dzieci zamieszkałych w Przasnyszu – całkowite zwolnienie z opłat za pobyt dziecka w miejskim żłobku.

Miasto Przasnysz otrzymało dofinansowanie na utworzenie miejsc w żłobku z programu Maluch Plus i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

Projekt z RPO zakładał, że przez rok rodzice nie będą płacić za miejsce w żłobku, pod warunkiem, że po skierowaniu dziecka do placówki, podejmą pracę. Opłaty za miejsca w żłobku utworzone w ramach programu Maluch Plus mieli ustalić radni. I ustalili, uchwała z 26 lipca przewiduje, że opłata ta będzie wynosić 500 zł. Ale to nie koniec zapisów, bo radni uchwalili też, że rodzice dzieci z terenu miasta Przasnysz zostaną z tej opłaty całkowicie zwolnieni.
– Uznałem, że byłoby niesprawiedliwe, gdybyśmy w jednym oddziale Miejskiego Żłobka pobierali opłaty a w drugim nie. Ponownie więc przeanalizowaliśmy z panią skarbnik sytuację, i ustaliliśmy, że przez rok Miasto może dołożyć tyle, by oba oddziały były nieodpłatne – wyjaśnia burmistrz Przasnysza Waldemar Trochimiuk. I zaznacza, że zwolnienie z opłat dotyczy tylko roku czasu. Co potem? – zdecydują radni kolejnej kadencji.

Opłata, która przez rok nie będzie obciążać kieszeni rodziców to 500 zł za miesiąc. W przypadku gdy do żłobka będzie uczęszczać więcej niż jedno dziecko z tej samej rodziny opłata ta zostanie zmniejszona o 50 proc. na drugie, i każde kolejne dziecko. Jest jeszcze jedna kwota, wynosi ona 10 zł za godzinę, i dotyczy opłat związanych z zostawieniem dziecka w żłobku dłużej niż 10 godzin dziennie. Wówczas każda dodatkowa godzina będzie kosztowała rodziców 10 zł, i to bez względu na ilość pozostawionych dzieci.
Miejski Żłobek będzie funkcjonował w dwóch lokalizacjach: w Miejskim Przedszkolu nr 1 i Miejskim Przedszkolu nr 2. Oddział żłobka przy ulicy Świerczewo zostanie uruchomiony od 1 września, a oddział przy Lipowej od 1 stycznia 2019 roku.

UM Przasnysz

Powiązane posty