niedziela, Październik 21

Dotychczasowe działania Muzeum Historycznego w Przasnyszu w związku z 450. rocznicą śmierci św. Stanisława Kostki

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

W związku z przypadającą 450. rocznicą śmierci św. Stanisława Kostki muzeum przygotowało szereg działań skierowanych do młodszych i starszych odbiorców.

1. Wystawa plenerowa „Krótka historia o świętości”
Autorami scenariusza wystawy są Bartosz Drejerski i Monika Miłoszewska. Wystawa została przygotowana na dwóch różnych nośnikach, więc może być prezentowana w dwóch miejscach jednocześnie, nie tylko na specjalnym systemie wystawienniczym, ale również na płotach, ogrodzeniach, parkanach. Na 16 planszach przedstawiono koleje życia i kultu Stanisława Kostki od urodzenia w Rostkowie do postrzegania świętego we współczesnym świecie.


2. Gra escape room
Dla młodych odbiorców atrakcyjniejszą formą zapoznania się z osobą Staszka Kostki może okazać się wizyta w jednym z dwóch escape roomów przygotowanych przez przasnyskie muzeum. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa w naszym mieście. Fabuła escape roomów osnuta jest wokół tajemniczego zniknięcia fikcyjnej postaci prof. Antoniego Bilińskiego, który od wielu lat zajmował się sprawą zaginionych relikwii św. Stanisława. Zadaniem uczestników „zamkniętych” w pokoju jest rozwiązywanie zagadek, zdobywanie szyfrów do kolejnych zamków i w efekcie rozwikłanie tajemnicy zaginięcia profesora. Przy okazji rozwiązywania łamigłówek uczestnicy zdobywają wiedzę dotyczącą głównego tematu zainteresowań badawczych profesora – postaci św. Stanisława Kostki. Gra została przygotowana w dwóch formach: stacjonarnej pn. „Tajemnica świętości” i mobilnej pn. „Droga do świętości”.
Wystawę planszową i escape roomy zorganizowano dzięki dofinansowaniu z programu „Patriotyzm Jutra”, którego organizatorem jest Muzeum Historii Polski.

3. Święty Stanisław Kostka w zbiorach Muzeum Historycznego w Przasnyszu. Katalog zbiorów
Rok św. Stanisława Kostki jest również okazją do zaprezentowania zbiorów muzeum dotyczących świętego z Rostkowa. W tym celu wydany został katalog, w którym znalazły się m.in. obrazki dewocyjne, medaliki, komiksy, fotografie obrazy i rzeźby przedstawiające świętego. Wydawnictwo zostało przygotowane przez pracowników muzeum – koncepcja i wstęp: Agnieszka Brykner, noty katalogowe: Bartosz Drejerski i Monika Miłoszewska, fotografie, projekt okładki, skład i łamanie: Robert Olszak. Katalog wydrukowała Drukarnia J.J. Maciejewscy w Przasnyszu.

4. Teczka z kartami edukacyjnymi
Z myślą o najmłodszych gościach muzeum opracowane zostały karty edukacyjne. Przystępna treść i atrakcyjna szata graficzna pozwolą najmłodszym zdobyć podstawowe informacje o Stasiu Kostce.
Karty edukacyjne opracowali pracownicy muzeum: Agnieszka Brykner, Hubert Dęby, Bartosz Drejerski, Monika Gutowska, Monika Miłoszewska, Anna Krzykowska, Anna Wróblewska. Projekt graficzny przygotował Robert Olszak. Teczkę z kartami wydrukowano w Drukarni J.J. Maciejewscy w Przasnyszu.
Wydanie katalogu i kart edukacyjnych umożliwiło dofinansowanie ze środków Fundacji PZU w ramach projektu „Św. Stanisław Kostka – 450. rocznica śmierci”.

5. Wystawa „Święty Stanisław Kostka w zbiorach muzeum”
Kolejną wystawę o świętym przygotowano w Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu. Na ekspozycji postać św. Stanisława została przedstawiona w malarstwie i rzeźbie. Wystawę zorganizowano w związku z obchodami Święta Patrona Miasta.

6. Pamiątkowe ołówki z logo Muzeum Historycznego w Przasnyszu i logo Miasta Przasnysz

Wszystkie muzealne działania związane z obchodami 450. rocznicy śmierci św. Stanisława Kostki zostały objęte honorowym patronatem Miasta Przasnysz.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Udostępnij

Comments are closed.