Ławki niepodległości w gminie Przasnysz

Gmina Przasnysz może pochwalić się nie lada osiągnięciem inwestycyjnym. Jeszcze w tym roku w kilku miejscowościach gminnych pojawią się Ławeczki Niepodległości. To nietypowy pomysł na uczczenie stulecia odzyskania wolności przez Polskę dofinansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

MON rozstrzygnęło konkurs ofert na budowę Ławek Niepodległości. Komisja konkursowa przeanalizowała 262 oferty; ostatecznie dotację na budowę wraz z gotowym projektem multimedialnej ławki otrzyma 136 samorządów. Wśród nich jest także nasza gmina, która będzie mogła wystawić takie ławeczki m.in. w Bogatem oraz w Świętym Miejscu.

Siedząc na ławce, każdy będzie mógł zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Ławki będą również propagowały historię poszczególnych regionów – dzięki nim będzie można odsłuchać Marsz Pierwszej Brygady, przemówienia Marszałka Piłsudskiego i inne nagrania.

Jak podkreśla MON, duży nacisk postawiono na nowoczesność – pomniki będą posiadać fotokody QR, które umożliwią ściągnięcie materiałów historycznych oraz ułatwienia, takie jak ładowarki urządzeń mobilnych oraz hot-spot WiFi. Projekt ławki pozwala na montaż jednego, dwóch lub większej liczby siedzisk. Ławka będzie podświetlana systemem LED.

Środki na budowę ławek w 80% pokryje ministerstwo. Ławki Niepodległości powinny powstać do 28 grudnia 2018 r.

źródło: UG Przasnysz

Powiązane posty