Obradował Przasnyski Społeczny Komitet Obchodów 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości

1 sierpnia 2018 roku w Sali Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu obradował Przasnyski Społeczny Komitet Obchodów 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wielu instytucji i stowarzyszeń lokalnych pragnący włączyć swoje inicjatywy do programu  obchodów 100-lecia Niepodległości. Licznie zgromadzeni uczestnicy spotkania oddali o godzinie 17:00 hołd Powstańcom Warszawskim. Przy włączonych syrenach uczestnicy obrad w głębokiej ciszy i zadumie stanęli Pomniku Niepodległości, aby uczcić ofiarę złożoną przez warszawskich bojowników.

Następnie Przewodniczący Komitetu Krzysztof Bieńkowski i przedstawiciele prezydium spotkania Krzysztof Gadomski i Waldemar Krzyżewski wraz z uczestnikami obrad (przedstawiciele stowarzyszeń, instytucji i organizacji) przedyskutowali następujące propozycje, które mogą być wplecione w przasnyskie świętowanie 100-lecia odzyskania niepodległości:

1) 11 listopada Msza Święta , żołnierski capstrzyk, pokaz fajerwerków połączony z występem orkiestry OSP (warto by mieszkańcy włączyli się w organizację/zakup fajerwerków).

2) Bal Niepodległości (mógłby odbyć się w historycznych strojach) – październik 2018 r. połączony z koncertem muzycznym i loterią, z której dochód byłby przeznaczony na budowę pomnika Żołnierzy Niepodległości.

3) Rajd Gwieździsty (w ostatni weekend września 2018) organizowany przez Nadleśnictwo Przasnysz.

4) Budowa i odsłonięcie pomnika pamięci Żołnierzy Niepodległości na skwerze od ulicy Makowskiej (przy trasie nr 57)  – sprawę przedstawił Z. Kowalski – Związek Piłsudczyków w Przasnyszu.

5) Wycieczki uczniów w miejsce posadzenia dębów niepodległości w leśniczówce Przejmy. Prelekcje, wycieczki rowerowe młodzieży, opieka nad dębami – szkoły.

6) Akcja plakatowa, billbordowa zachęcająca mieszkańców do wywieszania flagi narodowej.

7) Organizacja wystawy w Muzeum Historycznym w Przasnyszu (dnia 20 października) i koncertu ,,Dla Niepodległej” (dnia 21 października).

8) Dostarczenie flag państwowych mieszkańcom miasta.

9) Bieg Niepodległości wokoło miasta lub sztafeta na 100 m. (współpraca Policji, potrzeba koszulek i identyfikatorów, prowadzenia list uczestników biegu, zakupu pucharów i dyplomów)

10) Odnowienie Krzyża Drewnianego na terenie Gór Dębowych (Nadleśnictwa Przasnysz) do 5 września

11) Miesiąc Filmów Patriotycznych w MDK w listopadzie 2018

12) Wystawa dotycząca 100. rocznicy powstania Policji Państwowej (wystawa w Muzeum Historycznym w Przasnyszu), później stała ekspozycja na ten temat w Komendzie Powiatowej Policji w Przasnyszu.

13) Wydanie monografii ks. Józefa Piekuta i Stanisława Żurawskiego (Piotr Kaszubowski).

źródło: http://www.krzysztofbienkowski.pl/

Powiązane posty