Relacja z Dożynek Powiatowo-Gminnych w Bogatem

Pogoda była taka, jaką wymodlili rolnicy. Pół dnia padało i pół dnia było słonecznie.

Organizatorzy, Powiat Przasnyski, Gmina Przasnysz i Parafia Bogate stanęli jednak na wysokości zadania. Pięknie udekorowali i nagłośnili dwie sceny, jedną w sali sportowej i drugą na zewnątrz obok sali na boisku Zespołu Szkół w Bogatem.

Część oficjalna uroczystości odbyła się wewnątrz. Przybyłych gości, rolników i mieszkańców powiatu przasnyskiego powitali współgospodarze Zenon Szczepankowski, starosta przasnyski i Grażyna Wróblewska wójt gminy Przasnysz.

Mszę świętą odprawił ks. Cezary Olzacki, proboszcz parafii Bogate. Kazanie wygłosił ks. kanonik Tadeusz Różański. W kazaniu podziękował rolnikom za ich trud pod gołym niebem, apelował o obronę krzyża. Znaczną część kazania ks. kanonik poświęcił sprawom politycznym nawołując gminy do nieprzeszkadzania rządowi.

Dożynkom towarzyszyło wiele atrakcji, m.in. występy artystyczne, koncerty, gry, konkursy i zabawy dla dzieci i dorosłych, prezentacje poszczególnych gmin powiatu, sołectw gminy Przasnysz, czy zabawa „Słodycz Sołtysa”. Nie zabrakło miejsca na stoiska firm rolniczych, banków, stowarzyszeń i instytucji, a pasieka „Słodka Dąbrówka” Pana Daniela Bodziak zorganizowała stoisko tematyczne związane z pszczelarstwem.

Starosta przasnyski wyróżnił Rolników roku 2018, a także najlepszych absolwentów. Władze gminy Przasnysz także nagrodziły absolwentów i uhonorowały rolników seniorów. Zgodna współpraca dwóch samorządów: powiatowego i gminnego znowu zaowocowała kolejną świetną inicjatywą na rzecz mieszkańców.

Starostowie Dożynek

Podczas tegorocznych dożynek starostami reprezentującymi samorząd powiatowy byli Państwo Bogusława i Jacek Zembrzuscy oraz samorząd gminny – Państwo Henryka i Ryszard Rostkowscy.

Honory dla seniorów

Podczas uroczystej Mszy Świętej Dziękczynnej, której piękną muzyczną oprawę zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Bogatego oraz Schola Św. Anny, zostali uhonorowani rolnicy seniorzy z gminy Przasnysz, którym gospodarze Dożynek wręczyli będące wyrazem wdzięczności i wielkiego honoru za całokształt życiowych dokonań symboliczne bochny chleba.

Dzielnie chleba i wystąpienia

Podczas Mszy Świętej nastąpiło poświęcenie wieńców dożynkowych oraz przejęcie przez szefów samorządów powiatowego i gminnego oraz Starostów Dożynkowych Powiatu i Gminy symbolicznych bochnów chleba i podzielenie się nimi z zebranymi na uroczystościach dożynkowych, a następnie głos zabrali gospodarze dożynek oraz zaproszeni goście: radna wojewódzka Wiesława Krawczyk, senator RP Jan Maria Jackowski oraz Krzysztof Bieńkowski, kierownik delegatury MUW w Ciechanowie, który odczytał list od premiera RP Mateusza Morawieckiego. Specjalne listy przysłali również: Jan Krzysztof Ardanowski – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Jarosław Kalinowski – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Przewodniczący Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Nagrody starosty dla Rolników Roku 2018

Tradycyjnie już, starosta Zenon Szczepankowski, wicestarosta przasnyski Jarosław Tybuchowski oraz przewodniczący rady powiatu Marek Walędziak, w towarzystwie burmistrzów i wójtów wszystkich miast i gmin uhonorowali pucharami i okolicznościowymi listami gratulacyjnymi najlepszych rolników powiatu przasnyskiego 2018 roku. O wytypowanie rolników starosta przasnyski zwrócił się wcześniej do władz wszystkich miast i gmin naszego powiatu.

Rolnikami roku 2018 zostali:

Z Miasta i Gminy Chorzele: Państwo Iwona i Michał Ludwiccy oraz Państwo Arleta i Tomasz Zuzelscy.

Z Gminy Czernice Borowe: Państwo Grażyna i Tadeusz Borzęccy oraz Państwo Agnieszka i Cezary Zembrzuscy

Z Gminy Jednorożec: Państwo Danuta i Witold Berk oraz Państwo Renata i Leszek Duda.

Z Gminy Krasne: Państwo Katarzyna i Stanisław Usiądek i Państwo Emilia i Andrzej Załęscy

Z Gminy Krzynowłoga Mała: Państwo Anna i Stanisław Łojewscy oraz Państwo Magdalena i Piotr Smolińscy

Z Gminy Przasnysz: Państwo Mirosława i Roman Ślascy oraz Państwo Anna i Mariusz Waszkowscy

Z Miasta Przasnysz: Państwo Katarzyna i Łukasz Dylewscy oraz Państwo Bożena i Zdzisław Szymańscy

I starostów dożynkowych

Wicestarosta i Wójt Gminy Przasnysz podziękowali również wszystkim Starostom Dożynkowym. Dowodem wdzięczności i uznania były statuetki, dyplomy i upominki.

Nagrody dla absolwentów szkół powiatowych i gminnych

Tradycją już stało się, że podczas Święta Plonów starosta przasnyski honoruje nagrodami pieniężnymi także najlepszych absolwentów szkół Powiatu Przasnyskiego i nagradza ich za całoroczną pracę edukacyjną, a wójt gminy Przasnysz nagradza najlepszych absolwentów szkół z gminy Przasnysz.

Najładniejszy wieniec

W trakcie uroczystości dożynkowych odbył się konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Komisja konkursowa wybrała trzy najpiękniejsze wieńce.

I miejsce – Gmina Przasnysz – Sołectwo Bogate
II miejsce – Sołectwo Leszno.
III miejsce – Gmina Jednorożec

Delegacje otrzymały z rąk władz powiatu i gminy puchary i dyplomy, a wszystkie pozostałe delegacje wieńcowe uhonorowano podziękowaniami.
Występy i atrakcje

Po części oficjalnej rozpoczęła się prezentacja programów artystycznych przygotowanych przez poszczególne miasta i gminy. Wystąpiły: Chorzelska Kapela Biesiadna, solistki z MDK w Przasnyszu, Stowarzyszenie Koła Gospodyń Wiejskich wraz z Zespołem „Kalina” z Jednorożca, Sołectwo Gostkowo, Sołectwo Dobrzankowo, Zespół „Folk Kapela” i Gesek. O godz. 20 tłumy mieszkańców powiatu do zabawy porwała gwiazda disco-polo – zespół „Weekend”. Zgromadzona publiczność nie szczędziła gardeł i wyśpiewała wspólnie z wokalistą – Radkiem Liszewskim, wszystkie hity bandu, na czele z „Ona tańczy dla mnie”. Roztańczone pary bawiły się do późna na secie profesjonalnego dj-a.

Moc konkursów i prezentacji

Podczas Dożynek rozstrzygnięto szereg konkursów z nagrodami organizowanych przez Gminę Przasnysz oraz banki i instytucje. Można było zapoznać się z wieloma ciekawymi informacjami i prezentacjami na stoiskach samorządów, firm, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, a i najmłodsi mieli wiele atrakcji do dyspozycji. Święto Plonów było, mimo deszczowej pogody, zdaniem licznie zgromadzonych mieszkańców powiatu przasnyskiego oraz przybyłych gości bardzo udane.

źródło: Starostwo Powiatowe w Przasnyszu

Powiązane posty