Uczczono pamięć żołnierzy AK zamordowanych w Gutkowie

5 sierpnia br. w Łopacinie odbyła się uroczystość upamiętniająca żołnierzy Armii Krajowej zamordowanych w Gutkowie. Uroczystości z inicjatywy rodzin żołnierzy zorganizował Krzysztof Bieńkowski Kierownik Delegatury MUW w Ciechanowie. Uczesnitczyli w niej: Sekretarz Stanu w KPRM Maciej Wąsik oraz Wiceminister Rolnictwa Rafał Romanowski.

Uroczystości zgromadziły mieszkańców, którzy przybyli, aby oddać hołd bohaterom: Tadeuszowi Rzeszotarskiemu (ps. ,,Żuk”), Albinowi Krupińskiemu (ps. ,,Konar”), Piotrowi Zebrowskiemu (ps .,,Dębski”) i Zygmuntowi Zebrowskiemu.

Wydarzenie rozpoczęło się koncertem pieśni patriotycznych i legionowych w wykonaniu zespołu ,,Młode Kurpie” z Jednorożca pod opieką Barbary Nizielskiej. Mszę celebrował  ks. kanonik Ryszard Berk – proboszcz parafii pw. św. Leonarda w Łopacinie. W wygłoszonej homilii  nawiązał on tragicznych wydarzeń sprzed lat. Dalsze uroczystości odbyły się na cmentarzu w Łopacinie, gdzie wspomniano żołnierzy oraz złożono wieńce na ich wspólnym grobie. W swoim przemówieniu Krzysztof Bieńkowski wspominając pomordowanych podkreślił: ,,Dzisiaj nie tylko ich wspominamy – to byłoby za mało. Musimy uczynić wszystko, aby ich ideały niosło młode pokolenie obywateli naszego kraju. Niechaj sylwetki ,,Żuka”, ,,Konara”, ,,Dębskiego” będą przykładem i trwają w naszej pamięci”.

Oprawę uroczystości zapewnili żołnierze i poczet sztandarowy z 2. Ośrodka Radioelektrycznego w Przasnyszu, 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w Ciechanowie, przedstawiciele Związku Piłsudczyków RP i druhowie OSP.

Do tragicznej zbrodni w Gutkowie doszło 4 sierpnia 1944 roku. Przed wybuchem Powstania Warszawskiego zaktywizował się terror okupanta, który chciał zapobiec przejściu oddziałów partyzanckich na pomoc stolicy. W odwecie nacjonaliści ukraińscy na rozkaz Gestapo dokonali pacyfikacji Ciechanowa, mordowali młodych mężczyzn, dokonywali gwałtów, grabieży mienia. Ich ofiarą padli młodzi bohaterowie z Gutkowa.

źródło: mazowieckie.pl

Powiązane posty