Innowacyjny sposób na śmieci rónież w Przasnyszu?

Wczoraj, 12.12.2018 r., Łukasz Chrostowski – Burmistrz Przasnysza wraz z Iwoną Domańską – Skarbnikiem, Hubertem Kwiatkowskim – Naczelnikiem Wydziału GKOŚ i Cezarym Świderskim – Kierownikiem Referatu odbyli wyjazdowe spotkanie w Nakle nad Notecią.

Celem wyjazdu było rozpoznanie możliwości wprowadzenia segregacji odpadów w budynkach wielorodzinnych na terenie Przasnysza. Nakło nad Notecią, praktycznie jako pionier, wprowadziło na terenie miasta, innowacyjny sposób segregacji odpadów „u źródła”.

System polega na wstępnym sortowaniu odpadów w mieszkaniach na 2 worki – odpady czyste (papier, szkło, tworzywo sztuczne i metal) i  brudne (odpady kuchenne, higieniczne, resztki mięsne). Następnie odpady czyste trafiają do minipszoków, czyli miejsc, gdzie pracownik segreguje odpady na kilka frakcji. Na terenie gminy Nakło rozlokowanych jest 10 minipszoków, z czego 9 na terenie Nakła i jeden w miejscowości podmiejskiej.
Minipszoki czynne są w godzinach od 10.00 do 18.00. Po godzinach pracy odpady również można przekazać, jednak w systemie „samoobsługowym”. Ilość przekazywanych odpadów jest widencjonowania w systemie komputerowym, a identyfikacja osób je przekazujących następuje na podstawie kart magnetycznych.

Dokładne obejrzenie mini pszoków, PSZOKU i stacji przeładunkowej, wysłuchanie informacji przekazanych przez Zastępcę Burmistrza Nakła – Piotra Kalamona oraz obejrzenie prezentacji przygotowanej przez Prezesa Zarządu Komunalnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji – Sławomira Sobczaka otwiera dyskusję na temat wdrożenia podobnego rozwiązania w naszym mieście oraz, a może przede wszystkim, możliwości sfinansowania takiego rozwiązania ze środków zewnętrznych.

Powiązane posty

Zostaw komentarz