Wymiana na plusie!

 

Przasnyskie Liceum Ogólnokształcące im. KEN może zapisać sobie kolejny duży plus w realizacji międzynarodowych programów edukacyjnych. Dosłownie i w przenośni. Szkoła inauguruje właśnie drugi z rzędu projekt programu Erasmus +. To jedyne liceum w regionie północnego Mazowsza, które otrzymało grant na ten cel dwa razy z rzędu.  

Jeszcze niedawno uczniowie przasnyskiego ogólniaka poznawali swoich kolegów z Niemiec i Francji w projekcie, który był poświęcony historii XX wieku. Nie minęły dwa lata, a ich młodsi koledzy zrealizują ze swoimi rówieśnikami z wymienionych krajów kolejne przedsięwzięcie. Inna będzie tylko tematyka. Tym razem projekt dotyczy coraz bardziej palącego problemu zanieczyszczenia środowiska, a także sposobów przeciwdziałania temu zjawisku.  

– Podobnie jak za pierwszym razem nasze liceum będzie realizować projekt z monachijskim gimnazjum oraz francuskim Lycee du Saint-Maixent – informuje Radosław Waleszczak, dyrektor LO im. KEN. – To nasi sprawdzeni partnerzy, Nie chcieliśmy ryzykować i szukać dodatkowych szkół. Wiemy od innych placówek w Polsce, że są spore problemy z partnerami z niektórych krajów. Dlatego my stawiamy na trwałość już zbudowanych relacji.  

W tej chwili przasnyskie LO jest na etapie budowania międzynarodowych zespołów badawczych, które zajmą się wybranymi aspektami zagrożeń przyrody. Od listopada uczniowie z Polski, Niemiec i Francji będą współpracować wykorzystując różne platformy internetowe. W swoich działaniach skoncentrują się na takich kwestiach, jak zanieczyszczenie środowiska odpadami z plastiku, sposoby wytwarzania zdrowej żywności czy konieczność ochrony owadów.  

Najważniejszymi jednak elementami Erasmusa są wyjazdy międzynarodowe do krajów partnerskich. Pierwsza taka wizyta jest zaplanowana na koniec marca 2019 r. we Francji. Jesienią przyszłego roku wszyscy spotkają się w Niemczech, a finisz nastąpi w Przasnyszu wiosną 2020 roku.  – Mamy fantastyczne doświadczenia z poprzedniego projektu, kiedy byli u nas goście z zaprzyjaźnionych szkół – mówi Jolanta Gawin-Kozakowska, wicedyrektor w LO im. KEN i jednocześnie koordynatorka projektu. – Wspominamy do dzisiaj te wizyty z ogromnym sentymentem. Mam nadzieję, że i ten drugi projekt będzie dla naszych uczniów równie pozytywnym doświadczeniem.  

Całkowita wartość projektu to niemal 100 000 euro. Co istotne, przasnyska szkoła jest liderem projektu, dzięki czemu na nią przypada największa część dwuletniego budżetu projektu. W przeliczeniu na złotówki LO im. KEN otrzyma 160 000 złotych na realizację wszystkich zadań.   

Powiązane posty