Tragiczny wypadek na rzece Orzyc w miejscowości Chorzele

22 lipca bieżącego roku Dyżurny Policji poinformował Straż Pożarną o prawdopodobnym utonięciu osoby w rzece Orzyc w miejscowości Chorzele.

Z relacji świadków wynikało, iż mężczyzna poinformował telefonicznie znajomych, że będzie brał kąpiel w rzece niedaleko tamy.

Dyżurny Stanowiska Kierowania PSP w Przasnyszu natychmiast zadysponował najbliższe jednostki OSP z KSRG oraz JRG Przasnysz wraz z Sekcją Ratownictwa Wodno-Nurkowego. Po dotarciu na miejsce zdarzenia pierwszych jednostek Straży Pożarnej okazało się że na brzegu znajdują się ubrania, telefon komórkowy oraz ustalono przypuszczalną godzinę wejścia mężczyzny do wody.

Strażacy zabezpieczeni w kamizelki i linki asekuracyjne przystąpili do przeszukiwania brzegu rzeki oraz dna przy pomocy bosaków do ratownictwa wodnego.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia Sekcji Wodno-Nurkowej z Przasnysza wprowadzono do rzeki dwóch nurków wyposażonych w sprzęt ABC (sprzęt podstawowy:maska, fajka,płetwy), jednak bardzo mała przejrzystość wody, silny nurt oraz prowizoryczna tama zbudowana ze słupów telegraficznych na korycie rzeki skutecznie utrudniały działania. Równocześnie trwały poszukiwania koryta rzeki za pomocą łodzi będącej na wyposażeniu OSP w kierunku tamy przy zalewie w Chorzelach oraz prace związane z udrożnieniem koryta rzeki przy pomocy ładowacza dostarczonego przez jednego z druhów OSP.

Po przybyciu Specjalistycznej Grupy Wodno-Nurkowej z Warszawy, kierownik prac podwodnych podjął decyzję o wprowadzeniu pod wodę nurka z łącznością, który na głębokości około 2,5m odnalazł ciało mężczyzny, u którego po wyciągnięciu na brzeg lekarz stwierdził zgon.

Działania ratownicze prowadziła Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza z Przasnysza (w tym Sekcja Wodno-Nurkowa), Specjalistyczna Grupa Wodno-Nurkowa z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 z Warszawy, Ochotnicze Straże Pożarne KSRG: Chorzele i Rycice.
Po dojeździe SGRWN Warszawa, Kierujący Działaniami Ratowniczymi podjął decyzję o zawróceniu z trasy, jadącej na miejsce zdarzenia Specjalistycznej Grupy Wodno-Nurkowej z Olsztyna i Mrągowa.

STRAŻ POŻARNA OSTRZEGA!

Pod żadnym pozorem nie powinniśmy kąpać się na kąpieliskach niestrzeżonych oraz w miejscach do tego nie przeznaczonych. Niestety fala upałów, nieodpowiedzialność i brawura niejednokrotnie połączona z alkoholem powoduje że ludzie korzystają z niestrzeżonych kąpielisk. Woda każdego roku odbiera ludziom życie i wszyscy powinniśmy o tym pamiętać wchodząc do wody w miejscu do tego nie przeznaczonym.

źródło: www.straz-przasnysz.pl

Powiązane posty