Wyjątkowa pamiątka z okazji stulecia niepodległości Polski w Krzynowłodze Małej

Już za nieco ponad dwa miesiące w Krzynowłodze Małej odbędzie się bezprecedensowa akcja mająca upamiętnić stulecie niepodległości Polski. Będzie to wyjątkowe wydarzenie, w którym weźmie udział cała społeczność lokalna naszej małej ojczyzny. Dlatego już teraz warto zarezerwować 20 września, kiedy nastąpi wielki finał całej akcji.

Idea na upamiętnienie setnej rocznicy odzyskania niepodległości wyszła od nauczycieli historii ze Szkoły Podstawowej w Krzynowłodze Małej. Pedagodzy zaproponowali mianowicie, by utworzyć na terenie gminy Aleję Chwały – zestaw głazów z tablicami upamiętniającymi najważniejsze wydarzenia w całej historii naszego kraju. Pomysł padł na podatny grunt i w krótkim czasie zyskał akceptację wielu środowisk i instytucji. Bardzo przychylnie odniósł się do tego wójt Jerzy Humięcki i wszyscy przedstawiciele Rady Gminy. Dlatego planowane wydarzenie będzie miało charakter święta gminnego.

Zgodnie z planem na placu przykościelnym w Krzynowłodze Małej zostanie ustawionych 13 dużej wielkości kamieni, na których umieszczone zostaną tablice upamiętniające dni chwały naszego kraju – począwszy od roku 966, czyli od chrztu Polski. Każdy z głazów znajdzie się pod opieką jednego lub kilku sołectw gminnych – tak by jak najwięcej osób mogło włączyć się do działań (wizualizacja sporządzona przez nauczycieli historii zamieszczona powyżej).

Odsłonięcie głazów nastąpi 20 września. Wtedy też odbędzie się uroczysta prezentacja Alei Chwały, jak również szereg wydarzeń dodatkowych planowanych przez organizatorów. Już teraz można zdradzić, że np. staraniem wójta Jerzego Humięckiego do Krzynowłogi Małej przyjedzie Lech Makowiecki, znany bard patriotyczny, od wielu lat koncertujący w całym kraju. Z kolei z inicjatywy nauczycieli planowane są m.in. konkursy historyczne i prezentacje grup rekonstrukcyjnych.

Wszystkie te działania są spinane hasłem przewodnim uroczystości, które brzmi: „Dumni z polskości”. Dlatego choć do tego wydarzenia pozostało jeszcze trochę czasu, warto już zawczasu pomyśleć o tym, jak można włączyć się w realizację obchodów, które jeszcze nigdy nie miały miejsca w historii naszej gminy. Tak, byśmy razem byli dumni z polskości.

Powiązane posty